Ile nalewasz do kieliszka i dlaczego?

Nalewając wino do kieliszka ulegasz optycznym sugestiom. Nie do końca wiesz jaką ilość miary przyjąć. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy z Iowa State i uczelni Cornell odkryli, że możesz ponieść poważne konsekwencje, jeśli chodzi o nadmierne nalewanie. Ameryki nie odkryli, ale spostrzeżenia mogą się przydać.

nalewanie-wina-Studio-Wina

Na co zwrócić uwagę, by nie nadużyć substancji psychoaktywnych?

1. Horyzont kontra wysokość. Do wyższego kieliszka nalejesz odruchowo mniejszą ilość wina niż do szerszego. Pion wygrywa z poziomem. (12% różnicy)

2. Kontrast kolorów. Do takiego samego przezroczystego szkła nalejesz mniej wina czerwonego niż białego. Większy kontrast – mniejsza ilość. (9% różnicy)

3. Na stole inaczej niż w ręce. Więcej nalewasz do kieliszka, który trzymasz w dłoni, niż do takiego samego kieliszka, który stoi przed tobą na stole.

4. Nalewanie z butelki. Trudno jest nalewać zawsze tę samą ilość trunku patrząc jedynie na ubywający płyn w butelce. Tutaj gubisz się kompletnie.

Jeszcze jedna uwaga dot. degustacji wina:

Tracimy zdolność oceny ilości nalewanego wina w miarę, jak wino zaczyna działać na naszą percepcję rzeczywistości w ogóle.

Bądźmy czujni!

 

źródło: http://www.news.iastate.edu/

wpis powiązany:   Kieliszki do wina – kształt ma znaczenie

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll Up