W jakiej temperaturze podawać wino?

Nieodpowiednia temperatura podawania wina może zepsuć całą przyjemność jego kosztowania, albo utracimy przynajmniej część jego cennych walorów.

W jakiej więc temperaturze najlepiej jest podawać dane wino?… Poniżej podaję niezbędne informacje – w pliku, abyś łatwo mógł to sobie skopiować, wydrukować, przypiąć magnesem na lodówce 😊

.

W jakiej temperaturze podawać wino?

temperatura_podawania_wina__Studio_Wina

.

Powyższa tabela, rzecz jasna, nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Szanujący się producent podaje zwykle na kontretykiecie sugerowaną temperaturę serwowania swojego wina – warto o tym pamiętać i z tego korzystać.

Praktyczne rady

Jeśli wino nie wydaje Ci się zbyt ciekawe, możesz „ukryć” jego wady obniżając temperaturę o parę stopni poniżej zalecanej (jest szansa, by je dzięki temu uratować).

Jeśli w miejscu konsumpcji panuje podwyższona temperatura (np. latem, lub przez ogrzewanie) najlepiej wino schłodzić mocniej niż trzeba i podać odpowiednio wcześniej, by temperatura po pewnym czasie podniosła się do właściwej.

Potrzebujesz dłużej utrzymać niższą temperaturę wina np. musującego czy różowego – włóż je do pojemnika z lodem, lub zaopatrz się w specjalnie zrobione do tego celu naczynie (np. cooler, czy żelowy „kubrak”).

Zbyt zimne wino możesz podgrzać po prostu obejmując dłońmi czaszę kieliszka, ewentualnie wkładając butelkę do ciepłej wody (o temp. 20-23ºC – nie więcej).

Lepiej jest mieć wino trochę za zimne niż za ciepłe. Zbyt ciepłe wino może stracić na tyle swoje walory, że nie będzie się nadawać w ogóle do degustacji.

Ponieważ temperatura i związane z nią wrażenia (czytaj: przyjemności) odczuwane są przez każdego z nas subiektywnie, to ostateczną decyzję w tej sprawie najlepiej jest podejmować samodzielnie poprzez swoje osobiste doświadczenie, drogą prób i błędów. Traktując to, oczywiście, jako super frajdę.

Jeśli potrzebujesz skontrolować dokładnie temperaturę trunku, pamiętaj, by zainwestować w profesjonalny, przeznaczony do tego celu termometr!

 

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll Up