Commandaria – to tym winem delektował się król Ryszard Lwie Serce przebywając na Cyprze w trakcie wyprawy krzyżowej. Cypr szczyci się, że udokumentowane pochodzenie wina Commandaria jest jednym z najstarszych na świecie i sięga jeszcze czasów antycznych. Z pewnością jest to najsłynniejsze wino cypryjskie, łatwo kojarzone z tą właśnie wyspą. Ma oddzielną apelację i ściśle określone zasady uprawy i winifikacji. Jakim winem jest Commandaria?
– To wino słodkie, wzmacniane. Jest kupażem (co ciekawe) biało-czerwonym, miejscowych odmian: xynistéri (biała) i mávro (czerwona). Winobranie, jak na warunki cypryjskie, odbywa się stosunkowo późno – w połowie września. Późne zbiory dają grona bardzo dojrzałe, o większej zawartości cukru, potem jeszcze przez ok. 2 tygodnie podsuszone są na słońcu i tak zrodzynkowane trafiają do fermentacji, która odbywa się w niskiej temperaturze przez 2-3 miesiące. Powstaje słodkie wino (drożdże nie przerobią całego cukru), które wzmacniane jest destylatem winnym do ok. 15% i leżakuje dwa lata w dębowych (500-litrowych) beczkach. 1/3 wina przelewana jest do mniejszych beczek na dłuższe starzenie, by potem „uszlachetniać” wino wyjściowe (w zbliżony sposób powstaje hiszpańskie sherry).
Commandaria ma piękną bursztynową barwę, a cechują ją złożone nuty rodzynek, miodu, orzechów, kawy, suszonych owoców. W mniej cenionej wersji wg mnie jest zbyt często dotknięta oksydacją. Jednakże i tak potrafi znakomicie pozyskać serca smakoszy win deserowych na całym świecie, a turyści odwiedzający Cypr dobrze wiedzą jak nazywa się wino, którego „muszą” tutaj koniecznie skosztować.
Ceny Commandarii u nas zaczynają się od ok. 80 zł i przekraczają 200 zł.
Commandaria – skąd taka nazwa?
Na początku XIV król Francji Filip Piękny w porozumieniu z papieżem Klemensem V doprowadzili do likwidacji zakonu Templariuszy, których majątek (także) na Cyprze przejęli rycerze Szpitalnicy zwani też Joanitami. To na terenie ich komandorii pod Limassol uprawiane były winnice i robiono znane już wino. Zatem Wielka Komandoria Joanitów dała nazwę najbardziej rozpoznawalnemu winu z Cypru. Do dziś ta okolica zajmuje część apelacji Comandorii do której należy łącznie czternaście miejscowości.
zobacz także: Na Cyprze >>