Etykieta wina

 

.

Etykieta wina ma (przynajmniej teoretycznie) zawierać wszystkie niezbędne dla konsumenta informacje, które powinny być mu pomocne w zorientowaniu się co znajduje w butelce, którą właśnie trzyma i w podjęciu decyzji zakupu. W praktyce jest (niestety) różnie…

Jakiej informacji szukamy na etykiecie?

1. gdzie wino zrobiono – kraj, region pochodzenia, winnica

2. z czego wino zrobiono – szczep/kupaż

3. rok produkcji

4. jakie to wino jest – wytrawne, słodkie…, kolor

5. zawartość alkoholu

6. krótka charakterystyka – opis cech wina, starzenie, do jakich potraw polecane

7. czy ma kontrolę jakości

8. temperaturę serwowania

 

Etykieta wina – opis:

etykieta_front_opi

Komentarz:

– to jest przykładowa etykieta wina. Często widzimy jeszcze na etykiecie np. rocznik wina, także odmiany winorośli. Etykiety znacznie różnią się od siebie w poszczególnych regionach i krajach. Trzeba je dokładnie oglądać i szukać istotnych dla siebie zapisów.

Ważnym elementem etykiety jest informacja o „kontroli jakości” – to ściśle określone dla danego miejsca/regionu przepisy dot. upraw, winifikacji, technologii itd.

Międzynarodowe oznaczenia kontroli jakości –  patrz >>>

 

Uwaga: jest jeszcze „druga strona” butelki, czyli tzw.:

kontretykieta

Tutaj znajdziesz podobne informacje jak z przodu, a najczęściej czeka Cię lektura „hymnu pochwalnego”  na cześć producenta i jego dzieła, czyli dlaczego masz kupić to, co trzymasz właśnie w ręce (mnóstwo słońca, wielowiekowa tradycja, wspaniałe aromaty, olbrzymia troska itd.).

Na szczęście bywają tu też cenne, konkretne informacje (wino leżakowało 6 m-cy w beczce z dębu francuskiego, duża taniczność, polecane do grillowanej wieprzowiny, podawać w temp. i in.).

Czytaj więc etykietę i kontretykietę uważnie i dokładnie. Z czasem nabierzesz wprawy i szybko będziesz dostrzegać właściwe informacje, a Twój wybór będzie coraz łatwiejszy i trafniejszy.

 

etykiety_pasek

 

P.S. Proponuję, by wybierając się do sklepu po wino w Twojej kieszeni znalazło się miejsce na dobrą lupę. Często czcionka na etykiecie jest tak drobna, że trudno jest ją odczytać.

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?