.
Etykieta wina ma (przynajmniej teoretycznie) zawierać wszystkie niezbędne dla konsumenta informacje, które powinny być mu pomocne w zorientowaniu się co znajduje w butelce, którą właśnie trzyma i w podjęciu decyzji zakupu. W praktyce jest (niestety) różnie…
Jakiej informacji szukamy na etykiecie?
1. gdzie wino zrobiono – kraj, region pochodzenia, winnica
2. z czego wino zrobiono – szczep/kupaż
3. rok produkcji
4. jakie to wino jest – wytrawne, słodkie…, kolor
5. zawartość alkoholu
6. krótka charakterystyka – opis cech wina, starzenie, do jakich potraw polecane
7. czy ma kontrolę jakości
8. temperaturę serwowania
Etykieta wina – opis:
Komentarz:
– to jest przykładowa etykieta wina. Często widzimy jeszcze na etykiecie np. rocznik wina, także odmiany winorośli. Etykiety znacznie różnią się od siebie w poszczególnych regionach i krajach. Trzeba je dokładnie oglądać i szukać istotnych dla siebie zapisów.
Ważnym elementem etykiety jest informacja o „kontroli jakości” – to ściśle określone dla danego miejsca/regionu przepisy dot. upraw, winifikacji, technologii itd.
Międzynarodowe oznaczenia kontroli jakości – patrz >>>
Uwaga: jest jeszcze „druga strona” butelki, czyli tzw.:
kontretykieta
Tutaj znajdziesz podobne informacje jak z przodu, a najczęściej czeka Cię lektura „hymnu pochwalnego” na cześć producenta i jego dzieła, czyli dlaczego masz kupić to, co trzymasz właśnie w ręce (mnóstwo słońca, wielowiekowa tradycja, wspaniałe aromaty, olbrzymia troska itd.).
Na szczęście bywają tu też cenne, konkretne informacje (wino leżakowało 6 m-cy w beczce z dębu francuskiego, duża taniczność, polecane do grillowanej wieprzowiny, podawać w temp. i in.).
Czytaj więc etykietę i kontretykietę uważnie i dokładnie. Z czasem nabierzesz wprawy i szybko będziesz dostrzegać właściwe informacje, a Twój wybór będzie coraz łatwiejszy i trafniejszy.
P.S. Proponuję, by wybierając się do sklepu po wino w Twojej kieszeni znalazło się miejsce na dobrą lupę. Często czcionka na etykiecie jest tak drobna, że trudno jest ją odczytać.