Etykieta wina

 

.

Etykieta wina ma (przynajmniej teoretycznie) zawierać wszystkie niezbędne dla konsumenta informacje, które powinny być mu pomocne w zorientowaniu się co znajduje w butelce, którą właśnie trzyma i w podjęciu decyzji zakupu. W praktyce jest (niestety) różnie…

Jakiej informacji szukamy na etykiecie?

1. gdzie wino zrobiono – kraj, region pochodzenia, winnica

2. z czego wino zrobiono – szczep/kupaż

3. rok produkcji

4. jakie to wino jest – wytrawne, słodkie…, kolor

5. zawartość alkoholu

6. krótka charakterystyka – opis cech wina, starzenie, do jakich potraw polecane

7. czy ma kontrolę jakości

8. temperaturę serwowania

 

Etykieta wina – opis:

etykieta_front_opi

Komentarz:

– to jest przykładowa etykieta wina. Często widzimy jeszcze na etykiecie np. rocznik wina, także odmiany winorośli. Etykiety znacznie różnią się od siebie w poszczególnych regionach i krajach. Trzeba je dokładnie oglądać i szukać istotnych dla siebie zapisów.

Ważnym elementem etykiety jest informacja o „kontroli jakości” – to ściśle określone dla danego miejsca/regionu przepisy dot. upraw, winifikacji, technologii itd.

Międzynarodowe oznaczenia kontroli jakości –  patrz >>>

 

Uwaga: jest jeszcze „druga strona” butelki, czyli tzw.:

kontretykieta

Tutaj znajdziesz podobne informacje jak z przodu, a najczęściej czeka Cię lektura „hymnu pochwalnego”  na cześć producenta i jego dzieła, czyli dlaczego masz kupić to, co trzymasz właśnie w ręce (mnóstwo słońca, wielowiekowa tradycja, wspaniałe aromaty, olbrzymia troska itd.).

Na szczęście bywają tu też cenne, konkretne informacje (wino leżakowało 6 m-cy w beczce z dębu francuskiego, duża taniczność, polecane do grillowanej wieprzowiny, podawać w temp. i in.).

Czytaj więc etykietę i kontretykietę uważnie i dokładnie. Z czasem nabierzesz wprawy i szybko będziesz dostrzegać właściwe informacje, a Twój wybór będzie coraz łatwiejszy i trafniejszy.

 

etykiety_pasek

 

P.S. Proponuję, by wybierając się do sklepu po wino w Twojej kieszeni znalazło się miejsce na dobrą lupę. Często czcionka na etykiecie jest tak drobna, że trudno jest ją odczytać.

0
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?
Scroll Up