Europa na winnych szlakach. Od winnicy do winnicy, autor: Tomasz Prange-Barczyński – to świeża pozycja, dokładnie z tygodniowym stażem na półce z przewodnikami winiarskimi. Autor zaprasza w podróż do dwudziestu dwóch miejsc starego kontynentu. Do regionów winiarskich dobrze znanych nawet średnio zaawansowanemu miłośnikowi wina, jednakże, w kwestii producentów, już niekoniecznie. Prange-Barczyński zaciąga nas do destynacji leżących często niedaleko, tuż obok, za miedzą tych znanych, lubianych i… oblężanych nazw i nazwisk. Czytelnik ma świetną okazję przekonać się, że właściwie wszędzie znajdzie dobre wina. A im dobre wina są mniej znane, tym ciekawiej, bardziej intrygująco.
I to wszystko bez nudnej edukacji – bo wiedzę uzupełniamy, jako rozszerzenie kontekstu i lepsze zrozumienie całości. Osoby szukające poezji degustacyjnej mogą zatem czuć niedosyt. Język jest lekki, a przekaz wnikliwy i przystępny. Nie myślmy jednak, że Tomasz Prange-Barczyński unika całkowicie branżowej nomenklatury, kiedy trzeba jest. I jest rzetelnie i fachowo. Kapitalnie udało mu się trafić w serca zarówno laików, jak i winiarskich znawców. Z taką samą przyjemnością i zainteresowaniem jedni i drudzy będą podążać za autorem, pewnie na inne aspekty i informacje zwracając swoją uwagę.
Cennym uzupełnieniem treści jest dołączona zawsze nota kulinarna – najbardziej charakterystyczne dla danego regionu potrawy – i nie tylko co, ale i gdzie warto zjeść. Jak tylko jest okazja, nasz pilot dorzuci garść ciekawostek, zdarzeń historycznych, czy relacji związanych ze znanymi osobami. Dowiesz się więc drogi Czytelniku, co łączy Charlie Chaplina i Henryka Sienkiewicza, które wino sycylijskie znał Szekspir, jaki sposób opracował Karol Wielki na selekcję najlepszych siedlisk na winnice, gdzie w Dolomitach na wysokości 2154 m n.p.m. serwują świeże ryby, kto był dusicielem starych wdów w Prioracie i wiele innych…
Wino, to miejsce – terroir, to odmiana winorośli, to uprawa i technologia winifikacji i to, przede wszystkim… człowiek. I spotkania z ludźmi wina są dla mnie solą Europy na winnych szlakach. Ich historie, pasja, odwaga, wizja i determinacja, filozofia i osobowości. W tych momentach, kiedy poznajemy ludźmi wina, książka nabiera rumieńców, zyskuje na wartości i przybliża samo wino, prawdę o nim. Potem już to samo wino, nigdy nie będzie takie samo.
Na koniec dodam tylko, że jest kolorowo, że są zdjęcia, dużo zdjęć, zdjęć, dla których będziemy sięgać po przewodnik Prange-Barczyńskiego specjalnie, a znakomita ich część jest dziełem naszego autora.
Europa na winnych szlakach. Od winnicy do winnicy, Tomasz Prange-Barczyński,
Wydawnictwo Pascal,
stron: 368,
premiera: 30.10.2019.