Winnica przy Talerzyku

 • adres: Topolno 20, 86-120 Pruszcz
  województwo: kujawsko-pomorskie
  zobacz na mapie >>>
 • areał: 0,8 ha
  główne odmiany: Bianca, Marechal Foch, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Siegerrege, Solaris
 • właściciel: Wiesław i Anna Janasińscy
  osoba do kontaktu: Wiesław Janasiński 
 • +48 601 97 10 31
 • GPS: 53°18’27.9″N 18°17’38.3″E

o winnicy:

Winnica przy Talerzyku położona jest na terenie zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego jedynie 30 km od Bydgoszczy, w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodziska „Talerzyk” z XI w. Pierwsze udokumentowane wzmianki o winnicach w naszym regionie pochodzą z XIII w.

Nasadzenie w winnicy obejmuje 0,8 ha, 2 tysiące winorośli oraz szczęśliwą siódemkę różnych szczepów, z których powstają wina białe i czerwone. Wybór szczepów prowadzony był pod kątem odporności na zimno i choroby oraz możliwość późniejszego kupażowania wina. Właściciele winnicy postawili na odmiany: Bianca, Marechal Foch, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Siegerrege, Solaris. Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa pomiędzy rzędami.

Winnica została założona w 2010 r. Dobrze wyposażona winiarnia pozwala na precyzyjne kontrolowanie procesu produkcji. Produkcja wina odbywa się ze starannie wyselekcjonowanych owoców. Ręczny zbiór grona połączony z naturalną winifikacją łączą ze sobą zasady zrównoważonego rolnictwa. Winnica jako pierwsza w regionie została wpisana do Agencji Rynku Rolnego.

Wina z Winnicy przy Talerzyku to wina aromatyczne i solidnie zbudowane. Łączą ze sobą cechy poważnych win z lekką owocową młodością. Dobrze zbilansowana kwasowość nadaje wigoru i żywotności. Dzięki temu wina są wdzięcznymi towarzyszami wielu potraw.

Warto wpisać to miejsce jako ciekawy etap w turystyce enologicznej i zatrzymać się tu dłużej, degustować wina i zwiedzać winnicę. Więcej ciekawostek może dowiedzieć się podczas wizyty w winnicy.


wina:

Solaris 2016

białe, wytrwane

Przyjemny aromat antonówki, moreli i gruszki. Wino z dobrze zbalansowanym alkoholem.

Bianca 2016

białe, wytrawne

Subtelne wino białe o aromacie zielonego jabłka, soczystych cytrusów. Słodycz wina została przyjemnie złamana przez odświeżającą kwasowość. To wino dobrze zbalansowane, lekkie i przyjemnie pijalne.

Rondo 2016

czerwone, wytrawne

Wino w odcieniu ciemnej purpury z fioletowymi refleksami. Łączy ze sobą cechy czerwonego poważnego wina z lekką owocową młodością. Wino cechują aromaty czarnego bzu i czereśni. Dobrze zbilansowana kwasowość nadaje wigoru i żywotności.

Regent 2016

czerwone, wytrwane

Wino świeże i soczyste o silnie nasyconej purpurowej barwie. W smaku mnóstwo jeżyn, czarnych jagód, ściółki leśnej i wiśniowym finiszem. Wino o wyraźnej strukturze pozostawia aksamitny, długi posmak.


prowadzimy sprzedaż wina:  tak


pokoje gościnne:  brak


dodatkowe informacje:

Zapraszamy na degustacje komentowane połączone ze zwiedzaniem winnicy oraz winiarni. Wyjątkowe krajobrazy Doliny Dolnej Wisły stanowią doskonały powód, aby zatrzymać się u nas na dłuższą chwilę.

Podczas 2,5 godzinnej wycieczki zdegustują Państwo 4 wina, do których podamy regionalne sery zagrodowe od zaprzyjaźnionego sąsiada.

Czas: 2,5 h

Koszt: 40 zł/os.

Minimalna wielkość grupy 5 osób (w przypadku mniejszych grup koszt wizyty 200 zł od grupy)

Nasza winnica to również oryginalny pomysł na plenerowe sesje ślubne oraz spotkania biznesowe.

.

 

 • ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .

zobacz także

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?