- adres: Topolno 20, 86-120 Pruszcz
województwo: kujawsko-pomorskie
zobacz na mapie >>> - areał: 0,8 ha
główne odmiany: Bianca, Marechal Foch, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Siegerrege, Solaris - właściciel: Wiesław i Anna Janasińscy
osoba do kontaktu: Wiesław Janasiński
- +48 601 97 10 31
- GPS: 53°18’27.9″N 18°17’38.3″E
o winnicy:
Winnica przy Talerzyku położona jest na terenie zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego jedynie 30 km od Bydgoszczy, w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodziska „Talerzyk” z XI w. Pierwsze udokumentowane wzmianki o winnicach w naszym regionie pochodzą z XIII w.
Nasadzenie w winnicy obejmuje 0,8 ha, 2 tysiące winorośli oraz szczęśliwą siódemkę różnych szczepów, z których powstają wina białe i czerwone. Wybór szczepów prowadzony był pod kątem odporności na zimno i choroby oraz możliwość późniejszego kupażowania wina. Właściciele winnicy postawili na odmiany: Bianca, Marechal Foch, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Siegerrege, Solaris. Winnica położona jest na południowo-zachodnim stoku, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa pomiędzy rzędami.
Winnica została założona w 2010 r. Dobrze wyposażona winiarnia pozwala na precyzyjne kontrolowanie procesu produkcji. Produkcja wina odbywa się ze starannie wyselekcjonowanych owoców. Ręczny zbiór grona połączony z naturalną winifikacją łączą ze sobą zasady zrównoważonego rolnictwa. Winnica jako pierwsza w regionie została wpisana do Agencji Rynku Rolnego.
Wina z Winnicy przy Talerzyku to wina aromatyczne i solidnie zbudowane. Łączą ze sobą cechy poważnych win z lekką owocową młodością. Dobrze zbilansowana kwasowość nadaje wigoru i żywotności. Dzięki temu wina są wdzięcznymi towarzyszami wielu potraw.
Warto wpisać to miejsce jako ciekawy etap w turystyce enologicznej i zatrzymać się tu dłużej, degustować wina i zwiedzać winnicę. Więcej ciekawostek może dowiedzieć się podczas wizyty w winnicy.
wina:
Solaris 2016
białe, wytrwane
Przyjemny aromat antonówki, moreli i gruszki. Wino z dobrze zbalansowanym alkoholem.
Bianca 2016
białe, wytrawne
Subtelne wino białe o aromacie zielonego jabłka, soczystych cytrusów. Słodycz wina została przyjemnie złamana przez odświeżającą kwasowość. To wino dobrze zbalansowane, lekkie i przyjemnie pijalne.
Rondo 2016
czerwone, wytrawne
Wino w odcieniu ciemnej purpury z fioletowymi refleksami. Łączy ze sobą cechy czerwonego poważnego wina z lekką owocową młodością. Wino cechują aromaty czarnego bzu i czereśni. Dobrze zbilansowana kwasowość nadaje wigoru i żywotności.
Regent 2016
czerwone, wytrwane
Wino świeże i soczyste o silnie nasyconej purpurowej barwie. W smaku mnóstwo jeżyn, czarnych jagód, ściółki leśnej i wiśniowym finiszem. Wino o wyraźnej strukturze pozostawia aksamitny, długi posmak.
prowadzimy sprzedaż wina: tak
pokoje gościnne: brak
dodatkowe informacje:
Zapraszamy na degustacje komentowane połączone ze zwiedzaniem winnicy oraz winiarni. Wyjątkowe krajobrazy Doliny Dolnej Wisły stanowią doskonały powód, aby zatrzymać się u nas na dłuższą chwilę.
Podczas 2,5 godzinnej wycieczki zdegustują Państwo 4 wina, do których podamy regionalne sery zagrodowe od zaprzyjaźnionego sąsiada.
Czas: 2,5 h
Koszt: 40 zł/os.
Minimalna wielkość grupy 5 osób (w przypadku mniejszych grup koszt wizyty 200 zł od grupy)
Nasza winnica to również oryginalny pomysł na plenerowe sesje ślubne oraz spotkania biznesowe.
.
- ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .
zobacz także

Kiedyś kierowca wyścigowy i właściciel fabryki robiącej samoloty rekreacyjne, przedsiębiorca, warszawiak, zakłada winnicę w niewielkiej miejscowości pod czeską granicą, jak do tego doszło? Marcin Biernacki przyjeżdżał tutaj…
Czytaj więcej →
Liczba zarejestrowanych winnic przekroczyła 200, łączna powierzchnia upraw 330 hektarów, a produkcja wina 5200 hektolitrów (31.07.2018). Ponad 57% produkcji stanowią wina białe, łącznie winiarze zebrali w tym roku ponad 800 tys. kg winogron.
Czytaj więcej →
Dojeżdżając do niewielkiej miejscowości Proczki, liczącej łącznie sześć gospodarstw, wpadniesz od razu na zabudowania państwa Lewandowskich…
Czytaj więcej →
Historia winiarskiej działalności Barbary i Marcina Płochockich zaczyna się w 2002 roku na Podkarpaciu. To tutaj sadzą swoją pierwszą, 30-arową winnicę i tutaj rodzi się ich autentyczna pasja i myśl, by zająć się (już na poważnie) produkcją wina.
Czytaj więcej →
Jest już wielu ciekawych wytwórców w lubuskim, których warto odwiedzić. Zawitałem w kilka miejsc i spieszę podzielić się wrażeniami…
Czytaj więcej →
Był rok 2009, lato. Wszystko zaczęło się, uwaga, w Hiszpanii, od prostego skojarzenia. “Skoro tutaj winorośla mogą rosnąć obok pszenicy, to kto wie, może…
Czytaj więcej →
W dobie GPS, znaleźć Starą Winną Górę jest bardzo łatwo, aczkolwiek dojechać do niej – już trudniej. Polecam…
Czytaj więcej →