Filozofia Hamvasa

filozofia-wina-bela-hamvas-Studio-WinaNasze nieszczęście polega na tym, że nie widzimy, nie chcemy widzieć aniołów. Z tego powodu jesteśmy ateistami. Nie pozwalamy na koncert niebiańskiej orkiestrze, która w nas mieszka. Bela Hamvas, węgierski filozof-eseista i wielki miłośnik winnego trunku, znalazł na to radę. Swoje przemyślenia zawarł w niewielkiej książeczce „Filizofia wina”. Jeśli mamy jakikolwiek stosunek do tego napoju, to znaczy, że jest to dla nas lektura obowiązkowa.

Nie do wiary, że Hamvas napisał tę książkę latem 1945 roku! To pierwsza myśl, która przychodzi do głowy po jej przeczytaniu. Nie jest to ani poradnik, ani przewodnik. Może tytuł „metefizyka wina” byłby bardziej adekwatny. Wino, według Hamvasa, posiada właściwości nadprzyrodzone. Umożliwia dostęp do świata o lepszej konstrukcji, przechytrzenie zła. Trzeba przejść pewien poziom, który przysłaniany jest przez ubogich duchem, ślepych i głuchych, ogarniętych pychą i dążących do dominacji. Wino jest sposobem na pokonanie tych ograniczeń, bo świat wina ma boską naturę…

Dawno nie czytałem, a właściwie nie pamiętam, abym w ogóle kiedyś czytał książkę przepełnioną taką miłością do wina. Miłością szeroko pojętą. Im dłużej czytamy, tym bardziej rozumiemy, że jest to uczucie prawdziwe, mało tego, sami zaczynamy mu ulegać. „Filozofia…” powinna być rozdawana za darmo we wszystkich winiarniach, probierniach, sklepach winiarskich!

Pan Bóg dał nam wino i powinniśmy z tego daru korzystać. O winach wiemy ciągle mało. Mamy w „Filozofii wina” lekturę wielu nieoczekiwanych odkryć, zaskakujących stwierdzeń i myśli. Kontemplujemy więc Wielkiego Winiarza, Człowieka i Świat.

A remedium na zły stan ducha znajdziesz w dobrym winie, bo tam „mieszka mały aniołek, który nie znika wcale po wypiciu wina, wprost przeciwnie, dołącza do wielu innych aniołków i rusałek, zamieszkujących w człowieku. Kiedy wychylamy kielich wina, wtedy owe istotki witają anielskim chórem nowego przybysza i obsypują go deszczem kwiecia. Człowieka także ogarnia płomień radości, ogarnia go serdeczność wobec świata”…

Czego Ci, przyjacielu z całego serca życzę!

 

Filozofia wina, Bela Hamvas, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2013

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?