W jakiej temperaturze podawać wino?

Nieodpowiednia temperatura serwowanego wina może zepsuć całą przyjemność jego kosztowania, albo utracimy przynajmniej część jego cennych walorów.

W jakiej więc temperaturze najlepiej jest podawać dane wino?… Poniżej podaję niezbędne informacje – w pliku, aby łatwo można to sobie skopiować, wydrukować, przypiąć magnesem na lodówce ?

.

W jakiej temperaturze podawać wino?

temperatura_podawania_wina__Studio_Wina

.

Powyższa tabela, rzecz jasna, nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Szanujący się producent podaje zwykle na kontretykiecie sugerowaną temperaturę serwowania swojego wina – warto o tym pamiętać i z tego korzystać.

Praktyczne rady

Jeśli wino nie wydaje się zbyt ciekawe, możemy „ukryć” jego wady obniżając temperaturę o parę stopni poniżej zalecanej (jest szansa, by je dzięki temu uratować).

Jeśli w miejscu konsumpcji panuje podwyższona temperatura (np. latem, lub przez ogrzewanie) najlepiej wino schłodzić mocniej niż trzeba i podać odpowiednio wcześniej, by temperatura po pewnym czasie podniosła się do właściwej.

Potrzebujesz dłużej utrzymać niższą temperaturę wina np. musującego czy różowego – włóż je do pojemnika z lodem, lub zaopatrz się w specjalnie zrobione do tego celu naczynie (np. cooler, czy żelowy „kubrak”).

 

Z kolei zbyt zimne wino możemy podgrzać obejmując dłońmi czaszę kieliszka, ewentualnie wkładając butelkę do ciepłej wody (o temp. 20-23ºC).

Lepiej jest mieć wino trochę za zimne niż za ciepłe. Zbyt ciepłe wino może stracić na tyle swoje walory, że nie będzie się nadawać w ogóle do degustacji.

Ponieważ temperatura i związane z nią wrażenia (czytaj: przyjemności) odczuwane są przez każdego z nas subiektywnie, to ostateczną decyzję w tej sprawie najlepiej jest podejmować samodzielnie poprzez swoje osobiste doświadczenie, drogą prób i błędów. Traktując to, oczywiście, jako super frajdę.

Jeśli potrzebujemy skontrolować dokładnie temperaturę trunku, pamiętajmy, by zainwestować w profesjonalny, przeznaczony do tego celu termometr!

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?