Henri de Villamont – test win burgundzkich

Burgundia, to wyjątkowy region. Jeśli nie mieliśmy okazji skosztować prawdziwego burgunda, znaczy, że nie znamy jeszcze potencjału jaki może dać Pinot Noir. Zawiłości najbardziej skomplikowanej klasyfikacji winnej na świecie nie powinny być przeszkodą, po prostu oddajmy się tym winom, w zamian spotka nas nagroda – wspaniała uczta zmysłów z najwyższej półki. Burgundia, to również wyjątkowe chardonnay, z Chablis na czele! Zerknijmy zatem na wina Henriego Villamonta

 

Villamont_Millenaire_Studio-Wina

 

Millenaire 2008  (8 pkt.)

100 % Chardonnay
Zachwyca wręcz złotym kolorem.
Delikatny, miły aromat owoców egzotycznych, brzoskwini, pigwy, jabłka. W ustach pełne, z dobrą kwasowością, odrobiną mineralności i lekką goryczką. To wino pije się po prostu samo i warto je otworzyć dla niego samego, nie koniecznie z jedzeniem. Na cieplejsze dni idealne, zwłaszcza w dobrym, sympatycznym towarzystwie bliskich osób.

.

Villamont_Savigny_Les_Beaune_Studio-Wina

 

Savigny-Les-Beaune 2009  (8,5 pkt.)

Głęboka, ciemna czerwień.
W nosie nie agresywny przyjemny owoc dojrzałej wiśni.
Lekko podszczypujące, ze spokojnymi taninami i dobrą kwasowością oraz z zaskakującą nutką słodyczy. Ładnie zbalansowane, dość długie. W charakterze raczej łagodne, stonowane, choć nie jednoznaczne, intrygujące. Na wieczorną refleksję.

 .

Villamont_Nuits_Saint_Georges_Studio-Wina

 

Nuits-Saint-Georges 2008  (9 pkt.)

Wita zachwycającym bukietem bardzo dojrzałych czerwonych owoców, delikatnej konfitury wiśniowej z odrobiną akcentu młodej beczki. W ustach pełne, zrównoważone, z eleganckimi taninami i bardzo dobrą kwasowością. Piękny i długi finisz dopełnia całości. Z każdym kolejnym łykiem zyskuje i niebezpiecznie wciąga.

 

 

.
Villamont_Gevrey_Chambertin_Studio-Wina

Geavrey-Chambertin 2007   (9 pkt.)

Piękny, rubinowy kolor, lekko przechodzący w ceglany.
Uderza dość intensywnym, ale wspaniałym, aromatem czerwonych owoców, już na pograniczu powideł. Kapitalna równowaga tanin i kwasowości. Pełne, wyraźne i dostojne, ułożone, z długim i bardzo przyjemnym finiszem. Eleganckie wino, na dopełnienie eleganckiego przyjęcia. Prosi o zatrzymanie i uważność, jak wszystkie rasowe burgundy…

 

 

Skala Studio Wina:
0 pkt. – wino nie nadaje się do picia
10 pkt. – wino wybitne

.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?