Winnica Jakubów

Moglibyśmy uprzeć się, że to już nie lubuskie, tylko dolnośląskie i mielibyśmy rację. Znajdujemy się ok. 60 km od Zielonej Góry w kierunku Lubina, jednakże związek z tym regionem jest. – Mój ojciec, który zapoczątkował w 2002 roku działalność Winnicy Jakubów, brał udział w tworzeniu Stowarzyszenia „Winnice Lubuskie”, zatem jesteśmy blisko powiązani – wyjaśnia Michał Pajdosz, prowadząc mnie leśną drogą do winnicy. – A co roku nasze wina obecne są na Winobraniu w Zielonej Górze – dodaje. Już po kilku minutach marszu ukazuje się nam piękny widok Winnicy – imponujący stok porośnięty równymi rzędami winnych krzewów.

Winnica Jakubów

Jest tutaj 2,5 hektara nasadzeń, podstawowe odmiany, to Riesling, Hibernal, Solaris, Traminer, Dornfelder, Rondo, Regent, docelowo będzie 5 ha. Geograficznie są to Wzgórza Dalkowskie, ponad 200 metrów n.p.m. Południowe zbocze, gleba gliniasto-piaszczysta. Nazwa Winnicy wzięła się od miejscowości Jakubów, leżącej na historycznym szlaku św. Jakuba prowadzącym do Santiago de Compostela (Hiszpania). Do dziś stoi tu XIV-wieczny gotycki kościół pod wezwaniem tegoż świętego, niedaleko w rezerwacie Buczyna Jakubowska bije cudowne źródło, do którego nadal zmierzają pielgrzymki.

Michał Pajdosz, z wykształcenia biotechnolog, od 2013 roku kontynuuje pracę ojca – Artura, już samodzielnie. Jego wina zdobywają nagrody na konkursach oraz uznanie branży, a nowych pomysłów młodemu winiarzowi z pasją i wizją, nie brakuje. W przygotowaniu są pokoje gościnne, będzie więc można tu przyjechać na dłużej – oprócz coraz bardziej znanej w Polsce winnicy, są tu także i inne atrakcje turystyczne.

Poznaję wina w trakcie dojrzewania prosto z kadzi i beczek, Pajdosz wyjaśnia co zamierza robić z ostatniego rocznika, zupełnie zaskakuje mnie szybkim, ad hoc, „kupażem kieliszkowym” solarisa z traminerem – jest całkiem interesujący, może to będzie kolejny medalista? Miałem już okazję wcześniej degustować Rieslinga i Hibernala z Winnicy Jakubów, wina bardzo przyzwoite, z charakterem o dobrej jakości i zapowiadające ciekawego twórcę, to one mnie tutaj zaprosiły.

kontakt: Winnica Jakubów, Jakubów 14, 59-160 Radwanice, tel. 725 387 463,  www

.

tekst, foto: ©Marian Jeżewski

czytaj także: Zielonogórskie winnice

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?