Winnica Patria

Wino z Imielina? Winnica Patria? A gdzie to? – A na Śląsku, 30 km na południe od Katowic! I co ciekawe najbardziej dziwią się mieszkańcy aglomeracji śląskiej, bo systematycznie przyjeżdżają do nas odwiedzający z Pomorza i oni wiedzą – mówi Jacek Penczek, właściciel Winnicy Patria. A warto tu przyjechać zobaczyć winnicę i skosztować win. – Do degustacji mamy ponad 30 win, w tym wina nagradzane, więc jest czym się pochwalić – dodaje.

Winnica Patria, foto: Studio Wina
Winnica Patria, foto: Studio Wina

Winnica Patria zajmuje dwa siedliska: 0,4 ha w Imielinie właśnie i 1 ha w Mysłowicach, niedaleko zalewu Dziećkowice. Łącznie prawie 4 tys. krzewów. Wśród szczepów czerwonych mamy: Regent, Rondo i Cabernet Dorsa, białe to: Bianca, Jutrzenka, Solaris, Seyval Blanc, Sibera, Sieggerebe, Traminer. W planie są kolejne nasadzenia. Cały czas uczymy się i eksperymentujemy – stwierdza Penczek. – Każdego kolejnego roku jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i pomysły. Chcemy uzyskać swój, niepowtarzalny charakter i oczywiście jak najlepszą jakość wina.

Winnica-Patria_grona00

Pierwsze wino powstało w 2009 roku ze stosunkowo młodych, bo 2-letnich winorośli i było dobrym prognostykiem na przyszłość. Winnice mają ciekawe, z punktu widzenia produkcji wina, korzystne terroir. Z jednej strony bliskość zbiornika wodnego, a z drugiej gleba – iły gliniasto-piaszczyste, bogate w wapienie i dolomity. Te ostatnie dają trunkom specyficzną mineralną nutę.

Przyjeżdżam w środku zbiorów. Na niektórych krzaczkach nie widać już owoców, ale kilka rzędów dalej są. Zbiór ręczny daje możliwość selekcji tylko tych gron które osiągnęły swoje optymalne walory, a zatem i szansę uzyskania najlepszego wina.

Wspomniałem, że wina z Patrii zostały zauważone i docenione. Największą dumą winnicy jest niewątpliwie Adamant 2011, powstały z kupażu Regenta (60%) i Rondo (40%), który został championem i złotym medalistą Galicyjskiego Konkursu Win w 2012 roku. Na tym samym konkursie, zrobione w 100% z Seyval Blanc wino Opal, otrzymało medal brązowy wśród win białych.

Winnica-Patria_Penczek
Jacek Penczek

Trzeba tu koniecznie zawitać, najlepiej po wcześniejszym umówieniu się, na zwiedzanie i degustację. Winnica Patria ma świetnie przygotowaną piwnicę degustacyjną, która czeka na gości. Przyjechać tutaj, zobaczyć, dowiedzieć się wszystkiego z pierwszej ręki i przede wszystkim posmakować win, to dla miłośników winnych trunków świetna sposobność. A ja, z przyjemnością to zaproszenie od gospodarzy przekazuję.

.

.

Winnica Patria, ul. Poniatowskiego 51a, 41-407 Imielin
tel. 505 572 408, 502 785 859, winnica.patria@wp.pl
https://www.winnica-patria.pl/

zobacz także: Projekt 12 miesięcy w Winnicy Patria >>

foto: ©Studio Wina

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?