Rajhradské klášterní

Rajhrad. Pierwsze przekazy mówią, że w tej miejscowości klasztor Zakonu Benedyktynów już w XIV wieku miał w posiadaniu dwie winne parcele i zajmował się robieniem wina. Z czasem, włości rosły. Po II wojnie klasztor posiadał już prawie 100 ha upraw w bliższej i dalszej okolicy. Po 1981 roku zostało ich 18,5 ha i tak jest do dzisiaj, z czego ojcowie benedyktyni mają 10 ha, a resztę spółka winiarska Rajhradské klášterní.  Piwnice zaś datowane są na XVII wiek.

 

Oprowadza nas Marek Javora. Degustacja przebiega dość swobodnie, jest duża otwartość na nasze oczekiwania i propozycje. Poznajemy około dwadzieścia win. Najciekawsze dla naszej grupy okazują się wina testowane prosto z beczki i to, czym trochę nasi gospodarze byli zaskoczeni, wina czerwone, a nie białe, zwłaszcza te, które dojrzewają w nowych francuskich beczkach.

Jeśli chodzi o białe, uwagę zwrócę na parę ciekawszych, np. Chardonnay sur lie 2015 póżny zbiór, wytrawne ( 313 Kč), Pinot 333 (kupaż: Rulandské šedé, Rulandské bílé i Chardonnay) 2015, wytrawne, sur lie (313 Kč), Veltlínské zelené 2016, wtrawne, późny zbiór (200 Kč),  Ryzlink rýnský 2016, wytrawny, późny zbiór (275 Kč). Nie obyło się, rzecz jasna, bez wina mszalnego – Mešní 2016 (Veltlínské zelené, Rulandské bílé) wtrawne, sur lie (czyli takie, które dojrzewało przez jakiś czas nad osadem drożdży), późny zbiór (249 Kč).

Rajhradské klášterní, Štefánikova 69, 664 61 Rajhrad,
tel. +420 547 230 039, info@rajhradskeklasterni.cz,  www

foto: ©Marian Jeżewski Studio Wina

 

zobacz także:

Morawy >>

Zámecké Vinařství Bzenec >>

Templářské sklepy Čejkovice >>

Národní vinařské centrum >>

Lahofer >>

Hanzel >> 

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?