LAHOFER

Víno jako zážitek czyli „wino jako doświadczenie” – takie właśnie motto wybrał sobie ten producent. Jesteśmy w mieście Znojmo. LAHOFER s.r.o., to grupa „Vinařstvi”, która obejmuje także „Hotel” i „Vinice”, zatrudniająca ponad sto osób. Jest wieczór, piękny zachód słońca i nie spodziewamy się nawet w jakich okolicznościach przyjdzie nam jeszcze tego dnia degustować wino… Daniel Smola, dyrektor ds marketingu i sprzedaży firmy LAHOFER, wyprowadza nas na obrzeża miasta. Na zboczu dochodzącym do murów obronnych usadowiono (tarasowo) Winnicę Rajską.

 

Zaskakuje sposób ułożenia winorośli, odtworzono stary, tak zwany system „na głowę”. Z niewielkiej plantacji uzyskuje się ok. 2,5 tys. butelek. W miejski mur wbudowany został kamienny domek z tarasem, z którego rozpościera się fantastyczny widok na dolinę rzeki Dyje, przeciwległe wzgórza i malowniczą tamę, oraz most kolejowy Wiedeń-Praga (zabytek techniki z 1871) o długość 220 m. i  wysokości 48 m. Degustujemy Rajská Cuvée (Veltlínské zelené, Sauvignon) i zachwycamy się panoramą…

 

Firma LAHOFER założona została w Znojmo w 2003 roku. Posiada 430 ha upraw, produkuje ok. 800 tys. butelek rocznie (w planach 1,5 mln). Wina wytwarza w obu klasyfikacjach jakości. Jest także właścicielem hotelu w Znojmo, w którym nocujemy. Nowoczesny wystrój, 32 pokoje, sklep z winem, piwnica degustacyjna, parking strzeżony – wszystko, w zabytkowej części miasta, zaledwie 1 min. od centrum.

Degustacja. Prowadzi Daniel Smola. Poznajemy osiem win, na początek Frankovka 2015 – nietypowo zaczynamy od czerwonego – bo wytrawne – tłumaczy, potem będą same półwytrawne i półsłodkie. Frankova jest owocowa, łatwa w piciu, trochę „zielona”, z charakterystycznym zapachem „spoconego konia” i niezbyt dużymi taninami, dobry towarzysz do tradycyjnego polskiego obiadu opartego na wieprzowinie (165 Kč). Następne, Veltlínské zelené 2016 (VOC) zostanie moim faworytem tego wieczoru, wytrawne, o dobrej równowadze cukru resztkowego i kwasowości, z nutami cytrusowymi, marakui, kiwi, całkiem przyjemne i eleganckie (190 Kč). Wyróżnię jeszcze mało znane u nas Neuburské 2017, lekkie, rześkie, w sam raz na orzeźwienie gorącego wieczoru zbliżającego się lata (175 Kč).  Bardzo miły w piciu okazał się także Ryzlink rýnský 2017 (VOC, 190 Kč), a na deser do kawy, jak znalazł będzie słodki Muškát moravský (170 Kč). Generalnie, wina LAHOFER charakteryzuje duża troska o markę. O wszystkich winach można powiedzieć, że w swojej kategorii cechuje je bardzo dobra jakość.

Vinařství LAHOFER, Brněnská 523, CZ 671 20 Dobšice,
tel. +420 515 242 756, vino@lahofer.cz,  www

foto: ©Marian Jeżewski Studio Wina

 

zobacz także:

Morawy >>

Zámecké Vinařství Bzenec >>

Templářské sklepy Čejkovice >>

Národní vinařské centrum >>

Lahofer >>

Hanzel >> 

 

Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

weryfikacja wieku czy masz ukończone 18 lat?