- adres: Stara Wieś 28, 67-100 Nowa Sól
województwo: lubuskie
zobacz na mapie >>> - areał: 2 ha
główne odmiany: Seyval Blanc, Solaris, Muskat, Chardonnay, Regent, Zweigelt, Pinot Noir - właściciel: Kinga Kowalewska-Koziarska
osoba do kontaktu: Kinga Kowalewska-Koziarska
- +48 609 528 581
- GPS: 51.7914 15.7464
o winnicy:
Winnica Kinga 1985 rok założenia
Nasza winnica to pokoleniowe przedsięwzięcie, które zmienia się i rozwija od ponad 30 lat. Jesteśmy jedną z nielicznych winnic w Polsce, która przez lata doświadczeń dziś posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz winiarskich możliwości.
Początek naszej historii to uprawa odmian deserowych z przeznaczeniem do jedzenia, później przez życiowe zawieruchy musieliśmy odtworzyć winnicę od podstaw ale ta chwila była momentem zwrotnym w naszym domu, która zmieniła nasz profil winnej działalności i wpłynęła na nasz rozwój.
Gdy odbudowaliśmy winnicę miała już inny charakter, nadal w uprawie były odmiany deserowe ale posadziliśmy też pierwsze krzewy na wino. Rok 1998 zmienił kierunek naszej winnicy, który rozwijamy do dziś.
Winnica rozrastała się obszarowo i powiększała się też kolekcja odmian, ponieważ od lat jedną z wielu naszych działalności jest szkółkarstwo, a wieloletnia praca nad odmianami pozwoliła nam zbudować kolekcję kilkudziesięciu odmian o których wiemy prawie wszystko.
Nasza winnica zmieniała się przez lata dzięki ambicjom naszej rodziny, ale co bardziej istotne dzięki wielu ludziom, którzy nas odwiedzali i chcieli więcej.
Dziś :
- prowadzimy historyczną część winnicy deserowej
- jesteśmy szkółką winorośli
- prowadzimy winnicę moszczową ,która od lat daje nam nasze wina
- jesteśmy gospodarstwem enoturystyczny, przyjmujemy gości, organizujemy degustacje, szkolimy z wiedzy o winie i winorośli
- prowadzimy regionalny sklepik z winem i przetworami z naszej winnicy co wyróżnia nas na tle innych winnic
Jesteśmy lokalnymi patriotami kochamy nasz region, lokalną i sezonową kuchnię czego dowodem są spotkania przy naszym stole, bo winiarski dom to rozmowa przy winie, które opowiada swoją historię dzięki tym którzy słuchają i dzięki tym którzy opowiadają ale ważne jest co podajemy na ten stół, bo wino i jedzenie z danego regionu to spójna historia.
wina:
Nasza winnica od lat jest producentem win gronowych, przez ten czas zdążyliśmy kilkukrotnie zmienić etykietę ale wierni jesteśmy jednej idei aby wina, które tworzymy oddawały charakter miejsca gdzie się to wino rodzi ,a co najważniejsze dbamy aby były żywe i nie stabilizowane.
Wina mają bardzo lekki eteryczny charakter ponieważ nasza winnica jest założona w dolinie środkowej Odry gdzie królują lekkie piaszczyste gleby co odbija się na strukturze naszych trunków i czynie je tym samym wyjątkowymi.
Większość naszych win sprzedajemy bezpośrednio w winnicy ale dawno temu wpisaliśmy je na Listę Produktów Tradycyjnych i mamy na koncie medal na Krakowskim Enoexpo.
Każdego roku na rynek trafia kilka gatunków win z naszych upraw, a są to głównie kupaże ponieważ chcemy tworzyć wyjątkowe kompozycje zbudowane z potencjału kilku odmian co ma być naszym znakiem rozpoznawczym jednak w każdym roczniku wypuszczamy też wina jednoszczepowe.
Wina mają nazwy wiążące się z miejscem pochodzenia winnicy, „remedium” czyli środek i liczba „427” to elementy, które są tożsamością naszej winnicy. Ponieważ Winnica Kinga w kilometrach leży na środku biegu rzeki Odry czyli na 427 km. Taka ciekawostka i wyjątkowość naszego pochodzenia.
Obecnie mamy trzy etykiety:
➤ Remedium Alba 427
➤ Remedium Rose 427
➤ Remedium Nigrum 427
– pod tymi etykietami kryje się wiele naszych win jeżeli ktoś jest ciekawy jakie dokładnie to musi przyjechać do nas na winnicę.
dodatkowe informacje:
Jesteśmy winnicą, która dzięki odwiedzającym nas gościom rozwinęła działalność enoturystyczną. Dziś przyjmujemy grupy zorganizowane, robimy spotkania szkoleniowe z dziedziny winiarskiej, sommelierskiej, winogrodniczej i kulinarnej.
Mamy szczęście posiadając piękną Rybakówkę to stary drewniany obiekt , który pomieści nawet autokar turystów ale na naszej posesji jest również Winna Chata w której jest kulinarne serce winnicy i miejsce w którym przyjmujemy małe tematyczne grupy z noclegiem.
Będąc w naszym gospodarstwie oferujemy pobyt w towarzystwie właścicieli , jako butikowa winnica dbamy o to aby nasi goście usłyszeli historię z pierwszej ręki, sami robimy wina, sami karmimy regionalną kuchnią i sami o wszystkim opowiadamy.
Mówiąc o regionalnej kuchni musimy wspomnieć o naszych osiągnięciach. Przetwory, które u nas powstają były wielokrotnie nagradzane w konkursie Kulinarne Dziedzictwo i jesteśmy dwukrotnie nagrodzeni tytułem Perły na Poznańskiej Polagrze za nasze wino i regionalną potrawę, którą serwujemy naszym gościom.
Przyjmujemy :
- grupy enoturystyczne od 6 do 60 osób,
- agroturystyka- obiekt dla 6-8 osób wynajmowany w całości z pakietami tematycznymi
- organizujemy szkolenia winiarskie dla grup od 6 osób,
- gości indywidualnych zapraszamy do naszego winnego sklepiku i w Weekendy Otwartych Winnic, gdy zostawiamy wszystko i czekamy na każdego odwiedzającego nas gościa.
SZKÓŁKA WINOROŚLI:
Jesteśmy producentami wielu odmian winorośli na których pracujemy minimum 7 lat. Nasza kolekcja sprosta wielu oczekiwaniom ponieważ uprawiamy szczepy o różnym przeznaczeniu:
- deserowe
- odmiany moszczowe
- szczepy mieszańcowe i czystą vitis viniferę
- szczepy dekoracyjne z rodziny labrusek
Nasze krzewy sprzedajemy przez cały okres wegetacji ponieważ są rozmnażane na własnym korzeniu i uprawiane w kontenerach. Taka forma zabezpiecza system korzeniowym i rośliny można sadzić tak naprawdę przez cały sezon.
- ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .
zobacz także
Liczba zarejestrowanych winnic osiągnęła 230, łączna powierzchnia upraw prawie 395 hektarów, a produkcja wina 12.716 hektolitrów. Ponad 61% produkcji stanowią wina białe, łącznie winiarze zebrali w tym roku ponad 1.870 tys. kg winogron.
Czytaj więcej →Półtorahektarowa winnica efektownie prezentuje się na południowym zboczu doliny Opatówki w jej najwyższym położeniu w pobliżu starego wyrobiska piasku. Winiarska tradycja rodzinna zaczyna się w okresie przedwojennym, kiedy to…
Czytaj więcej →W dobie GPS, znaleźć Starą Winną Górę jest bardzo łatwo, aczkolwiek dojechać do niej – już trudniej. Polecam…
Czytaj więcej →Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że praca winiarza, to nie tylko czas winobrania i fermentacji.…
Czytaj więcej →Dojeżdżając do niewielkiej miejscowości Proczki, liczącej łącznie sześć gospodarstw, wpadniesz od razu na zabudowania państwa Lewandowskich…
Czytaj więcej →Winnice Kojder prowadzą Anna Kojder i Artur Kojder – rodzeństwo. To winnica i wina, o których głośno zrobiło się w ubiegłym roku za sprawą konkursu polskich win w poznańskiej restauracji SPOT. Jesteśmy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu…
Czytaj więcej →Winnica Miłosz, to producent znany i już uznany, zatem ciekaw byłem czy się to potwierdzi, jednocześnie…
Czytaj więcej →