- adres: ul. Spokojna 47, 96-320 Dwórzno
województwo: mazowieckie
zobacz na mapie >>> - areał: 6 ha
główne odmiany: Solaris, Aurora, Seyval Blanc, Regent, Marechal Foch, Rondo - właściciel: Wiktor Gowin
osoba do kontaktu: Wiktor Gowin
- +48 605 302 031
- GPS: 51°57’01.4″N 20°36’45.0″E
o winnicy:
Miejsce położenia winnicy jest niezwykłe. Znajduje się na Wysoczyźnie Mazowieckiej w otulinie lasów, w najwyższym punkcie na Mazowszu, gdzie bierze początek pięć rzek: Mrowna, Wężyk, Utrata, Karczunek, Pisia Tuczna, Pisia Gągolina.
Plantacja wznosi się nad pięciohektarowym jeziorem, granicząc z nim od południa. Przepiękna, „mazowiecka Toskania” o rozrzeźbionej, popargórkowanej powierzchni, z wielce pożądaną dla winorośli południową ekspozycją.
Niegdysiejsza zaściankowa wieś, zamieszkana przez wiele zubożałych rodów szlacheckich – Szadkowskich, Nowakowskich, Olkowiczów, Cyrkanowiczów i in. – swoją nazwę niewątpliwie wywodzi od dworu, który jak to we wsi zaściankowej, nie wyróżniał się wielkością, ani bogactwem, ale nie ujmowało mu to na znaczeniu. Powstałe niegdyś na wykarczowanej polanie Dwórzno dziś scalone w jedno z blisko 100 rozdrobnionych działek, znów nabiera znaczenia wydając szlachetny plon winny.
Dwórzno jest miejscem czystym ekologicznie. To wododział naturalnie oczyszczający się od tysiącleci. Na początku powstała tu plantacja malin i porzeczek. Zbudowano studnię oligoceńską dającą trzeciorzędową wodę, która to zasila system nawadniania plantacji rozprowadzony na wszystkie pola. Oczywiście winnica nie jest nawadniana, bo winorośl ma rosnąć w sposób naturalny, ale jest tu instalacja ochronna przed przymrozkami zdarzającymi się w maju. Majowe ochłodzenie z przymrozkami, czyli zimna Zośka i trzej ogrodnicy, pojawia się na skutek zmiany kierunków monsunów w Azji. W tym czasie Europa zasysa polarne, mroźne powietrze i zwykle jest to powodem dotkliwych strat ponoszonych w uprawach. Dzięki systemowi zamgławiania można uniknąć tych strat, chroniąc pierwsze pędy winorośli tryskających sokami z naturalnych, niewyeksploatowanych, pięknych ziem, zapewniając dobre zbiory.
• Ciekawostką winnicy w Dwórznie jest ochrona przed szpakami, niszczącymi najbardziej dojrzałe owoce. Otóż, przed tym zniszczeniem strzegą plantacji 2 jastrzębie. Już sam głos jastrzębi budzi popłoch wśród pozostałych ptaków.
Po latach winiarstwo odradza się w wielu regionach Polski i to ze znakomitym skutkiem. Ku zdumieniu wielu osób wina wytwarzane tu, na Mazowszu bardzo dobrze się udają. Wino produkowane jest naturalnymi, nieprzemysłowymi metodami winiarskimi, przy zastosowaniu możliwie najlepszych urządzeń do jego wytwarzania. Są pełne aromatów dzięki strukturze i minerałom tej ziemi, południowemu nachyleniu winnicy i natchnionej pracy winiarzy, bo wino to nie tylko stanowisko, klimat i soki, ale także serce winiarza.
wina:
Oferta win – na stronie internetowej >>
prowadzimy sprzedaż wina: tak
pokoje gościnne: brak
.
- ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .
zobacz także

Moglibyśmy uprzeć się, że to już nie lubuskie, tylko dolnośląskie i mielibyśmy rację. Znajdujemy się ok. 60 km od…
Czytaj więcej →
Liczba zarejestrowanych winnic osiągnęła 230, łączna powierzchnia upraw prawie 395 hektarów, a produkcja wina 12.716 hektolitrów. Ponad 61% produkcji stanowią wina białe, łącznie winiarze zebrali w tym roku ponad 1.870 tys. kg winogron.
Czytaj więcej →
Był rok 2009, lato. Wszystko zaczęło się, uwaga, w Hiszpanii, od prostego skojarzenia. „Skoro tutaj winorośla mogą rosnąć obok pszenicy, to kto wie, może…
Czytaj więcej →
Kiedyś kierowca wyścigowy i właściciel fabryki robiącej samoloty rekreacyjne, przedsiębiorca, warszawiak, zakłada winnicę w niewielkiej miejscowości pod czeską granicą, jak do tego doszło? Marcin Biernacki przyjeżdżał tutaj…
Czytaj więcej →
Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że praca winiarza, to nie tylko czas winobrania i fermentacji.…
Czytaj więcej →
W dobie GPS, znaleźć Starą Winną Górę jest bardzo łatwo, aczkolwiek dojechać do niej – już trudniej. Polecam…
Czytaj więcej →
Półtorahektarowa winnica efektownie prezentuje się na południowym zboczu doliny Opatówki w jej najwyższym położeniu w pobliżu starego wyrobiska piasku. Winiarska tradycja rodzinna zaczyna się w okresie przedwojennym, kiedy to…
Czytaj więcej →