- adres: 38-200 Jasło, Jareniówka 189
województwo: podkarpackie
zobacz na mapie >>> - areał: 1 ha
główne odmiany: Johanniter, Seyval Blanc, Muscaris, Muskat Odeski, Solaris, Regent - właściciel: Barbara Czajka
osoba do kontaktu: Barbara Czajka
- 604 052 132
- GPS: 49°45’05.5″N 21°26’53.7″E
o winnicy:
Zaczęło się pewnego letniego wieczoru w 2004 roku. Nasz sąsiad, Wiktor Szpak, na tarasie wychodzącym na jego winnicę, poczęstował nas swoim Rondem. To było odkrycie. Nie mieliśmy dotychczas pojęcia, że wino, dobre wino, jest możliwe do wyprodukowania w Polsce i że takie wino istnieje tuż obok. Decyzja o nasadzeniu małej przydomowej winniczki na własne potrzeby w porządkowanym właśnie ogrodzie, była oczywista jak odkorkowanie kolejnej butelki. Tak to postrzegaliśmy początkowo: winnica z oczywistych względów estetycznych jako dopełnienie ogrodu, przestrzeni wypoczynku i relaksu. Posadzone w równych rzędach sadzonki rosły pięknie i cieszyły oczy. Pokochaliśmy te roślinki i pielęgnowaliśmy je najlepiej jak potrafiliśmy. A potem pojawiły się pierwsze owoce…
Winorośl wciąga. Po pierwszych doświadczeniach winiarskich postanowiliśmy pójść dalej, wypróbować nowe odmiany, ich możliwości i potencjał. Podjęliśmy decyzję o powiększeniu naszej winnicy. Dokupiliśmy sąsiednią działkę, przygotowaliśmy ziemię, wybraliśmy odmiany. Przystąpiliśmy do Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, braliśmy udział w szkoleniach, wzięliśmy udział w programie „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia, zwiedzaliśmy winnice i winiarnie, staraliśmy się osobiste doświadczenia konfrontować z wiedzą specjalistów. Potem przyszła kolej na kolejną parcelę i skok na głęboką wodę: decyzja o pokazaniu naszego wina innym i konfrontacja z profesjonalnym rynkiem. Od rocznika 2016 nasze wina są dostępne w sprzedaży, a my uczymy się dalej: marketingu, rozmów handlowych, negocjacji cenowych… I choć przeszliśmy na drugą stronę mocy, pasja do wina nie zmniejszyła się ani trochę, wprost przeciwnie. Napędzają nas wspaniali ludzie, których spotykamy, nakręcają ich słowa uznania, analizujemy uwagi i podpowiedzi. I tylko przyroda i winorośl pozostają obojętne na nasze rozterki i dylematy. Odradza się wciąż po zimie, podnosi głowę po przymrozkach i gradach i pnie się do góry wystawiając do słońca, by dać owoce, które wynagradzają wszelkie trudy.
Naszym marzeniem jest rozwój enoturystyki w Polsce. Zwiedzanie pięknych zakątków, poznawanie ludzi z pasją, degustacja wina tam gdzie ono powstaje, bez oderwania od korzeni, jest doświadczeniem magicznym. Pragniemy, aby i w naszej winnicy ci, którzy podzielają winiarską pasję i ci przypadkowo zaplątani w podkarpackie szlaki, poczuli z nami smak tej ziemi zamknięty w winie, to co Francuzi nazywają terroir. Razem z kolegami winiarzami z okolicy staramy się budować nasz własny mały region winiarski, otwarty i gościnny. Region, gdzie czas spowalnia i snuje się leniwie między krzewami winorośli, gdzie wyostrzają się zmysły pozwalając w pełni cieszyć się pięknem tego świata.
wina:
ORTUS – 2016, wino białe wytrawne z odmiany Seyval Blanc, alk. 12%
MANE – 2016, wino białe wytrawne, z odmiany Muskat, alk. 12%
MERIDIUM – 2016, wino białe wytrawne, z odmiany Johanniter, alk. 12%
VESPERUM – 2016, wino białe wytrawne, z odmian Muscaris i Solaris, alk. 12,5%
ROSE – 2016, wino różowe wytrawne, z odmiany Regent, alk. 12%
NOCTIS – 2015, wino czerwone wytrawne, kompozycja odmian Rondo, Regent i Cabernet Cortis, starzone w beczce, alk. 11,5%
prowadzimy sprzedaż wina: tak
nagrody:
– srebrny medal: Enoexpo 2009 za wino białe Muskat 2008
– brązowy medal: Enoexpo 2013 za wino czerwone Cuvee Rouge 2012
– złoty medal: I Konkurs Polskich Win Jasło 2014 za wino białe Muskat 2013
– brązowy medal: I Konkurs Polskich Win Jasło 2014 za wino białe Solaris 2013
– złoty medal: III Konkurs Polskich Win Jasło 2016 za wino białe Vesperum 2015
– brązowy medal: III Konkurs Polskich Win Jasło 2016 za wino białe Mane 2015
– złoty medal: Konkurs Vino Sirava 2017 na Słowacji za wino białe Vesperum 2016
– srebrny medal: Konkurs Vino Sirava 2017 na Słowacji za wino czerwone Noctis 2015
– srebrny medal: IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017 za wino czerwone Noctis 2015
– I miejsce w ocenie konsumentów podczas XII Jesiennej Giełdy Ogrodniczej i Podkarpackiego Święta Winobrania PODR w Boguchwale za wino czerwone Noctis 2015
pokoje gościnne: brak
.
- ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .
zobacz także
Winnica Adoria A.D. 2001 – nazwa międzynarodowa: Adoria Vineyards – złożona została przez obywatela Stanów Zjednoczonych Mike’a Whitney, co dowodzi, że „za pracą” można migrować także…
Czytaj więcej →Był rok 2009, lato. Wszystko zaczęło się, uwaga, w Hiszpanii, od prostego skojarzenia. „Skoro tutaj winorośla mogą rosnąć obok pszenicy, to kto wie, może…
Czytaj więcej →Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że praca winiarza, to nie tylko czas winobrania i fermentacji.…
Czytaj więcej →Wino z Imielina? Winnica Patria? A gdzie to? – A na Śląsku, 30 km na…
Czytaj więcej →Dojeżdżając do niewielkiej miejscowości Proczki, liczącej łącznie sześć gospodarstw, wpadniesz od razu na zabudowania państwa Lewandowskich…
Czytaj więcej →Liczba zarejestrowanych winnic osiągnęła 230, łączna powierzchnia upraw prawie 395 hektarów, a produkcja wina 12.716 hektolitrów. Ponad 61% produkcji stanowią wina białe, łącznie winiarze zebrali w tym roku ponad 1.870 tys. kg winogron.
Czytaj więcej →Minął rok – jestem ponownie w Winnicy Turnau, czy w tym czasie coś się zmieniło? W château z czterema wiekami tradycji rok, to niewiele, ale w siedmioletniej winnicy, to szmat czasu. Winnica z Baniewic jest…
Czytaj więcej →