- adres: Łukowa 167, 23-412 Łukowa
województwo: lubelskie
zobacz na mapie >>> - areał: 1,5 ha
główne odmiany: Solaris, Seyval Blanc, Johaniter, Hibernal, Muscaris, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Regent - właściciel: Michał Gronowski, Ryszard Gronowski, Paweł Gronowski
osoba do kontaktu: Paweł Gronowski
- +48 501 500 708
- GPS: 50°22’47.6″N 22°55’33.2″E
o winnicy:
Uprawa zajmuje tu w chwili obecnej 1,5 hektara.
Winnica Gronowscy jest projektem realizowanym przez całą rodzinę Gronowskich. Prace realizowane są przez członków rodziny, stanowiąc odskocznię i dając odpoczynek od stresującego, miejskiego życia. Nasadzenia w ilościach umożliwiających komercyjną produkcję odbyły się w maju 2013 roku. Eksperymenty z różnymi odmianami trwają od 2008 roku. W kolejnych latach planowane są dalsze nasadzenia uwzględniające również odmiany vitis vinifera.
wina:
Lukus białe wytrawne 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 11,5%
Wyraziste, świeże aromaty jabłek białej porzeczki, mirabelek, zielonego jabłka. W ustach żwawe, nieco surowe. Ma sporo akcentów jabłkowych, agrestowych i pigwowych podbitych ziołowością. W sumie neutralne, w miarę poukładane i odświeżające wino. Jest w nim jednak jeszcze trochę zieloności, pestkowej i szypułkowej chropowatości.
Cena: 45,00 zł
Lukus białe półwytrawne 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 13%
Wino ma ma sporo owocowej materii. W aromatach i smakach nie brakuje agrestu, grejpfruta, skórki z cytryny, białej porzeczki. Resztkowy cukier jest tutaj ledwie widoczny. W posmaku papierówka, zioła, agrest, zielona gałązka. Końcówka jest lekko surowa, zielona i pestkowa. Struktura mogłaby być tu bardziej gładka, winu przydałby się lepszy balans, ale z drugiej strony – podobać się może jego kwasowość i świeży, owocowy sznyt.
Cena: 55,00 zł
Lukus czerwone 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 11,5%
Aromaty leśne, soczyste i dojrzałe. Sporo czereśni, jeżyn, aronii. W ustach pełna wytrawność, wino jest zwarte i zwięzłe, o wyrazistym owocu leśnym (tarnina, czarny bez, jagody, aronia) plus lekkie rejestry ziemiste. Mamy wyraźne taniny, ale nie są one agresywne. Czerwony Lukus wypada świeżo, kwasowo, z nerwem. Owocowość jest jeszcze lekko związana w supeł, ale czas będzie temu winu sprzyjał.
Cena: 55,00 zł
Białe półsłodkie 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 14%
Smaczne i całkiem zgrabnie skonstruowane wino. Niesie aromaty ananasa, brzoskwini, papierówki z syropu i moreli. W ustach są podobne rejestry oparte głównie na dojrzałych owocach tropikalnych. Smak jest delikatny i świeży, przyjemnie podbity kwasowością. Może przydałoby się tu nieco więcej owocowej materii, „esencji”, jednak wino niejednemu przypadnie do gustu.
Cena: 65,00 zł
prowadzimy sprzedaż wina: tak
pokoje gościnne: brak
.
- ©Baza Winnic Polskich tworzona jest przez Studio Wina, jeśli chcą Państwo dodać swoją winnicę do bazy, prosimy o kontakt na adres: redakcja@studiowina.pl .
zobacz także

W dobie GPS, znaleźć Starą Winną Górę jest bardzo łatwo, aczkolwiek dojechać do niej – już trudniej. Polecam…
Read More →
Winnica Adoria A.D. 2001 – nazwa międzynarodowa: Adoria Vineyards – złożona została przez obywatela Stanów Zjednoczonych Mike’a Whitney, co dowodzi, że „za pracą” można migrować także…
Read More →
Winnice Kojder prowadzą Anna Kojder i Artur Kojder – rodzeństwo. To winnica i wina, o których głośno zrobiło się w ubiegłym roku za sprawą konkursu polskich win w poznańskiej restauracji SPOT. Jesteśmy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu…
Read More →
Wino z Imielina? Winnica Patria? A gdzie to? – A na Śląsku, 30 km na…
Read More →
Winnica Miłosz, to producent znany i już uznany, zatem ciekaw byłem czy się to potwierdzi, jednocześnie…
Read More →
Jest już wielu ciekawych wytwórców w lubuskim, których warto odwiedzić. Zawitałem w kilka miejsc i spieszę podzielić się wrażeniami…
Read More →
Historia winiarskiej działalności Barbary i Marcina Płochockich zaczyna się w 2002 roku na Podkarpaciu. To tutaj sadzą swoją pierwszą, 30-arową winnicę i tutaj rodzi się ich autentyczna pasja i myśl, by zająć się (już na poważnie) produkcją wina.
Read More →